שיטות הטיפול

בריאות טבעית

דוגלת בכך שאין צורך לעשות שום פעולה על מנת להבריא, אלא רק לא להפריע לגוף לעשות את עבודתו הנאמנה. כאשר מופיע מצב של חולי, זהו בעצם אות אזהרה שבא לעורר אותנו לשינוי. החולי למעשה מועיל לבריאותנו, שכן הופעתו מסייעת לנו להבחין שהפרנו את חוקי הטבע ושעלינו לתקן את המצב הלקוי ולאפשר לגוף להגיע לריפוי. זו הזדמנות לחולל שינוי בחיינו ולשוב לדרך הנכונה. הבריאות היא בהישג ידו של כל אחד, אם רק ידע את חוקי החיים הבסיסיים הפועלים באדם ובטבע ויתחבר לכוח החיים המפעם בכל אחד ואחד, באמצעות סילוק הרעלים שהצטברו בגופו ושמונעים מהשפע ומהחיות לזרום בתוכו. כדי לעשות זאת, יש להכיר באופן יסודי את הדרך לנקות את הגוף מרעלים ברובד הדם והמערכות הפנימיות על ידי תזונה נכונה, טכניקות ריפוי טבעיות והרגלי חיים מאוזנים ובריאים. שיטת זו קיימת כבר מאות שנים והתפרסמה בתחילת המאה הקודמת על ידי ד”ר הרברט שלטון, הוגה “שיטת שלטון לריפוי טבעי”. תלמידו, יצחק בן אורי ז”ל, שהיה בין מייסדי הרפואה הטבעית בישראל, הביא בשנת 1965 את שיטת הריפוי לישראל. הרב יובל הכהן אשרוב, מייסד “אילמה”, למד את עקרונות השיטה מיצחק בן אורי, שפיתח את השיטה בארץ. אני הוסמכתי כיועצת בריאות טבעית במכללת אילמה.

01

קונסטלציה משפחתית מערכתית

הקונסטלציה המערכתית הינה תהליך בין-דורי, פנומנולוגי, ותרפויטי שמקורו בתרפיה המערכתית המשפחתית. בתוכה ניתן גם לראות את היחס אל האבות והאמהות הקדומים (ancestor) . הרבה אנשים תרמו להתפתחות של הקונסטלציה המערכתית, אך ברט הלינגר נחשב כמייסד השיטה. לאחר מלחמת העולם השנייה, ברט הלינגר היה מיסיונר במשך חמש עשרה שנים בדרום אפריקה וצפה בשבטי הזולו, שם התחיל לרכוש חלק מהבנתו על מערכות יחסים. כשחזר לגרמניה, הוא עזב את הכמורה לטובת לימודים בתחום הפסיכותרפיה. הוא למד פסיכואנאליזה והיה פסיכואנאליסט לתקופה ולאחר מכן למד שיטות נוספות. את גישת הקונסטלציה הוא פיתח פחות או יותר בשנות השמונים אך הפריצה שלה אל התודעה הטיפולית הייתה בשנות התשעים. ברט הלינגר שם את הגישה הפנומנולוגית מעל כול גישה אחרת למציאת פתרונות והבנה עמוקה של מצבים מורכבים, ושלושה עקרונות יסוד המשפיעות על תפקוד מערכות – שייכות, קדימות או סדר ואיזון בין נתינה ולקיחה. השיטה טוענת כי כל קושי אותו חווה האדם כאן ועכשיו הוא אינו בהכרח מכאן ועכשיו ומקורו בשושלות שלו. בעבודה בקליניקה נעבוד עם ייצוגים (למשל בדי לבד צבעונים, קלפים, בובות, קריסטלים ועוד) כך שדרך ההנחיה שלי האדם מרפה ומתחבר פנימה וכל מה שעולה מתת המודע/השדה/ המפה הפנימית שלו למודע ומקבל הכרה מתחיל תנועה של ריפוי. תנועה שממשיכה אתו החוצה אל מחוץ לכותלי הקליניקה.

02

קונסטלציה ארגונית

מציעה גישה וכלים חדשים בעולמות הייעוץ, הניהול, המחקר והפיתוח לחברות, ארגונים ועסקים. הגישה פועלת שנים בהצלחה בחו”ל ומתפתחת יותר ויותר בארץ. באמצעות הקונסטלציה הארגונית ניתן לקבל את התמונה הרחבה, מידע על דינמיקות נסתרות בארגון, קשר בין גורמים ועוד. תוך כדי התהליך מתקבל מענה לבעיה שהועלתה בסשן ועולים פתרונות יצירתיים והחדשים.

03

מדיטציה בדמיון מודרך

המדיטציה היא כלי להתבוננות פנימית והתמודדות עם אתגרי החיים. היא מביאה להרחבת המודעות העצמית ומשמשת כלי מצוין לפתרון בעיות, לקיחת אחריות ויצירת שינוי בחיים. היא מגבירה ריכוז וזיכרון, משחררת מתח וסטרס מעודדת יצירתיות ועוד. המכנה המשותף לכל שיטות המדיטציה הוא העבודה העצמאית שעושה כל אדם בתוכו מול עולמו הפנימי, והנחת היסוד, שאותה עבודה שנעשית עלי ידי האדם עצמו, היא שאחראית לשינוי חיצוני בחייו ותוך כך גם ביקום כולו. מדיטציה בדמיון מודרך נחשבת לאחד מסוגי המדיטציה הנפוצים ביותר. זהו תחום רחב הכולל בתוכו מגוון שיטות לטיפול והתפתחות אישית, שמטרתן להביא לאיזון, ריפוי והגשמה. המפתח לשיטה, הוא היכולות של המוח האנושי להתפקס על דבר מה, תוך שהוא מכבה את כל מה שמפריע לו מסביב, כמו העובדה כי המוח אינו מבדיל בין דמיון למציאות. כשאדם מתרגל דמיון מודרך במצב של הרפיה, המוח השמאלי השכלתני עובר למצב שקט של קליטה (גלי אלפא) , המוח הימני שמתקשר עם התת מודע, עובר לרמות קליטה ושליפת מידע גבוהות. זה מאפשר לנו לתקשר ברמה פיזית עם מערכת החיסון ועם כל תא בגוף, וברמה הנפשית, לשחרר מחסומים והתנגדויות, או לשנות לגישה ואמונות שאימצנו במהלך כל חיינו.

04

מיינדפולנס (mindfulness)

משנה את האופן בו אנו חווים את המציאות באמצעות שימת לב לרגע הזה באופן מכוון ובלתי שיפוטי. זהו תרגול מוחי בודהיסטי עתיק, המתורגל במזרח מזה 2000 שנה. זה נעשה באמצעות רתימת הפלסטיות המוחית לשחרור מדפוסים מגבילים וליצירת אוטומטים מיטיבים. אנשי אקדמיה כגון ד”ר ג’ון קבט זין MIT (1979) וד”ר ריצ’י דיוידסון הרווארד (1992) הנחשבים אנשי אקדמיה מהמוסדות המובילים בעולם אימצו חקרו ואיששו מדעית שטכניקה זו מפחיתה סטרס, מטפלת חוסן נפשי, מפתחת ויסות רגשי, מפתחת מערכות קשב וריכוז, מגבירה שביעות רצון, סיפוק ואמפתיה, משפרת גמישות מחשבתית, התמדה, התארגנות, תכנון, איפוק ומחזקת את המערכת החיסונית. איך זה עובד? הזמנה להאט, לעצור, להתבונן ולזהות, מה שנקרא כוחה של הוויה.

05

הילינג אומגה

אומגה הנה תדר גבוה למגנוט וריפוי המשתמשת בשפת האלכימיה: מבנים אנרגטיים וטכניקות. האנרגיה הולכת בעקבות הכוונה. המטפל משתמש עבור המטופל בארגז כלים עצום, הפועל על ארבעה רבדים: הרובד הפיזי, הרובד הרגשי, הרובד המנטאלי והרובד האנרגטי. מצבי חוסר איזון בגוף הפיזי שלנו הנם תוצאה ישירה של חוסר איזון במערכות שמעליהן, הרגשות והמחשבות שלנו וכן מצב שדה האנרגיה שלנו. בעת הכוונת האנרגיה, דרך כלים ומבנים ספציפיים לשיטה, נכנסת האנרגיה המגנטית לגוף הרגש ולרובד המנטאלי והאנרגטי, ומתחילה לחולל בהם שיפור, איזון, שחרור וריפוי. תהליך זה תומך בגוף הפיזי בתהליכי ההחלמה ומעורר את “חכמת הגוף” היודע לרפא את עצמו. בשיטה זו נתעמק ברובד האנרגטי שיעבוד על יתר הרבדים. בחיבור ראשי תיבות של הרבדים, נקבל את המילה “מרפא”: מ – מנטאלי, ר – רגשי, פ – פיזי, א – אנרגטי.

06

CBT

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא טיפול המבוסס על שילוב של רעיונות מהטיפול ההתנהגותי והטיפול הקוגניטיבי. השיטה משלבת את הרעיון לפיו, על מנת ליצור שינוי אצל המטופל יש צורך בשינוי תפיסת המציאות. כדי ליצור שינוי בהתנהגות המטופל , יש צורך גם בלמידה ותרגול של התנהגויות חדשות.

07

NLP

זו בעצם שיטה אשר מאפשרת לנו ליצור שינוי והשפעה על האופן שבו אנחנו מרגישים, חושבים ומגיבים ( מתנהגים) ובעצם לתכנת ולעצב מחדש את התגובות שלנו לכאלה שהן אפקטיביות עבורנו. באמצעות הכלים השונים מתוך עולם ה NLP , כשאנחנו עושים שימוש מדויק בתבניות תקשורת שונות , השינוי וההשפעה תהיה מידית ועוצמתית, כלומר נוכל ליצור שינוי בהרגלים ( האוטומטים השונים) ולשמר אותם לאורך זמן.

08

EMDR

EMDR -(באנגלית, ראשי תיבות של Eye Movement Desensitization and Reprocessing – הקהיה ועיבוד מחדש באמצעות תנועות עיניים) היא שיטת טיפול שפותחה בסוף שנות השמונים של המאה ה-20 על ידי ד”ר פרנסין שפירו, כדי לטפל בסימפטומים וסבל הנובעים מחשיפה לאירועי חיים שליליים, או גורמי מצוקה, הן מהמדרג הגבוה ביותר, כגון אונס והלם קרב, והן מהמדרג הגבוה פחות, כגון חרם, השפלה וכישלון.

פירוש שמה של השיטה הוא הקהיה ועיבוד מחדש באמצעות תנועות עיניים, אולם כיום לא משתמשים בהכרח בתנועות עיניים, אלא בגירויים דו-צדדיים (המערבים את שתי ההמיספרות) נוספים כאוזניות המשמיעות קול לסירוגין, או רטטים שהמטופל מחזיק בידו ורוטטים לסירוגין.

על פי התאוריה של ד”ר שפירו, כאשר מתרחשת חוויה טראומתית או שמעוררת מצוקה רבה, מנגנוני ההתמודדות הנוירולוגים והקוגניטיביים עשויים להיות מוצפים בקלט. במצב זה של הצפה, הזיכרון ומאפייניו (תמונות, קולות, רגשות, תחושות גוף) לא מצליחים להשלים את העיבוד בו יש צורך, וכתוצאה מכך מאוחסנים באופן דיספונקציונלי ברשת זיכרון נפרדת.

מטרת הטיפול ב-EMDR היא להשלים את העיבוד של זיכרונות מציקים אלו, לצמצם את השפעתם המתמשכת ולאפשר למטופלים לפתח מנגנוני התמודדות אדפטיביים יותר.

אף על פי שמטפלים יכולים להשתמש ב-EMDR למגוון בעיות, עיקר המחקר עוסק בטיפול בהפרעות של חרדה פוסט טראומטית. אף על פי ש-EMDR נחשב כטיפול יעיל להפרעות מסוג זה, מוכר על ידי גופי טיפול מובילים וישנם מחקרים רבים הבודקים את יעילותו, השיטה עדיין לא מקובלת בחלק מהחוגים הטיפוליים. הטיעון המרכזי לכך הוא כי המנגנון הנוירולוגי שתורם ליעילותה של EMDR איננו מובן לחלוטין.

בשנת 2013 הוכרה שיטת הטיפול EMDR על ידי ארגון הבריאות העולמי כטיפול Evidence based המומלץ לפוסט-טראומה בקרב מבוגרים, מתבגרים וילדים.קודם לכן הוכרה על ידי ארגונים אחרים כמבוססת ראיות- ב-1998 על ידי ה-APA) וב-2004 על ידי האגודה האמריקנית לפסיכיאטריה.

09

IEMT

IEMT- INTEGRAL EYE MOVEMENT THERAPY
לטיפול בדיכאון, פוסט- טראומה ותגובות פסיכוסומאטיות
I.E.M.T הינה שיטת טיפול באמצעות תנועות העיניים של המטופל המביאה לכדי תוצאות משמעותיות ואפקטיביות תוך זמן קצר.

I.E.M.T הינה טכניקה סדורה, מהירה ומדויקת מבוססת על זיהוי ועבודה עם חמשת התבניות המקבעות של המטופל (דפוסי התנהגות מקבעים)

תוך זיהוי הטבעות רגשיות שלו והטבעות זהות הייחודיות לו.

הטכניקה הטיפולית משתמשת בתנועות עיניים מדויקות ומכוונות להשפעה מהירה על החווייה הרגשית.

ייחודה של הטכניקה היא בכך שהמטופל לא נדרש לספר ולהמליל את חוויותיו בזמן הטיפול ומספיק שיחזיק בתודעתו זיכרון של החוויה והעיבוד נערך תוך כדי כך.

10

פסיכותרפיה רפואית

נועדה לעזור להתמודד עם בעיה רפואית בדרך טובה יותר על מנת להשיג איזון במערכת גוף – נפש.

11

טיפול בחרדה ובטראומה

לכולנו יש דברים, אשר מפחידים אותנו, אך כל אחד מאתנו מתמודד עם זה אחרת. חלק ממי, שחווה אירועי חרדה או טראומה, בעצם, מפתח פוביה מסימפטום החרדה או הטראומה.
הטראומה יושבת על אמונות ליבה שה “העולם מקום מסוכן” , ” העולם רע ואכזר” ולכן, כאשר מתחילים לטפל באירועים הטראומטיים, חייבים לשבור את האמונות, שנוצרו בעקבותיהם.
בשלב הראשון חשוב למצוא כמה, שיותר משאבים פנימיים וחיצונים, שיתנו כוחות, כדי להתמודד עם מה שאתם חווים כרגע. הטיפול האינטגרטיבי בחרדה ובטראומה בא לטפל בסוגיה של החרדה והטראומה מנקודת מבט אחרת.
הטיפול הוא בעצם במי שסובל ונמצא במצוקה, כאשר התהליך הוא מותאם אישית למטופל ממבחר רחב של שיטות וגישות.

12

עבודה עם קריסטלים

העבודה עם הקריסטלים היא מאוד אינטואיטיבית. באמצעות הנחיה אוכל להדריך אותך לעבוד עם קריסטל זה או אחר לפי הצרכים הרגשיים, המנטאליים האנרגטים והפיזיים שלך או/ו אוכל לעזור לך לנקות, לאזן ולהטעין את צנרת האור שבתוכך בכדי שאנרגיית החיים תזרום דרכך בקלילות ותוכל.י לבטא את עצמך במלאות ובבריאות.

13

נומרולוגיה טיפולית

נומרולוגיה היא תורת המספרים. הנומרולוגיה הטיפולית הנה גישה חדשנית של מיכל גרין, המשלבת את תורת המספרים יחד עם התודעה הגבוהה, המבוססת על ספר היצירה וספר הקבלה. השיטה הדוחפת את האדם לקבל אבחון למידות המדויקות, שעליו לתקן בתוכו, כדי לעשות נחת רוח לנשמתו ולבוראו ולהתקדם במסע החיים ביתר קלות עם מודעות גבוהה ובחירות מדויקות למסלול הנשמה שלו. בעזרת למידת צפני השם ותאריך הלידה, האדם מקבל פתח לשינוי דפוסי החשיבה, שמוביל לשחרור טוטאלי של כאב וכבדות. כך ניתן לצאת מתקיעות להתקדמות, מקורבנות לאחריות ומבלבול להחלטיות.

14